Historie pivovaru
Když se řekne pivovar v centru Brna, každému je hned jasné, že je řeč o Starobrnu. Pivo tu vaříme už pěknou řádku let. Než se stavíš na exkurzi, připravili jsme ti malé dějepisné okénko.
1872 - ZRODILO SE STAROBRNO
Moderní pivovar, který měl zvládnout uvařit na 40 až 50 tisíc hektolitrů piva ročně. Dneska ho znáš jako Starobrno, ale zasloužilí kmeti možná ještě pamatují jeho dřívější označení – Starobrněnské. Pivovar po celou dobu své existence vaří pivo pořád na stejném místě – v prostorách bývalé cihelny pod Žlutým kopcem. I zdroj vody byl na tehdejší dobu obrovská novinka. Sládci už nevařili z vody ze studní, ale odebírali ji z vodovodu z úpravny vody v Pisárkách.
1873
Josef Mandl a Hermann Hayek si nechali zapsat společnou pivovarnickou firmu oficiálně u soudu. To vyšlo přesně na 7. února 1873.
Právě vidíš jednu z nejstarších fotografií z Brna. Záběr míří na Staré Brno s pivovarem. A napravo visí doklad zápisu o vzniku firmy Mandl a Hayek.
1900 - 1931
Pivovaru Starobrno se daří! Na světové výstavě v Paříži získává cenu Grand Prix. Postupně se pivovar Starobrno stává největším pivovarem na Moravě a třetím největším v republice – hned po Plzni a Smíchovu. A portfolio piv a speciálů? Bylo pořádně široké. Sládci vařili třeba čtrnáctistupňové pivo Baron Trenck a dokonce se vyráběla pivní pálenka Bier Brand.
Takhle tehdy vypadala pivní etiketa, jeden z druhů plechových reklamních cedulí na fasády hostinců a pohled na pivovar z dobové pohlednice.
1944
Jenže úspěch zastavila druhá světová válka. Bombardování Brna zasáhlo 20. listopadu 1944 budovu nedaleké základní školy i kino přímo přes ulici. A nevyhnulo se ani pivovaru. Zejména sladovna to odnesla proraženými klenbami dvou pater. Poškozená byla i bednárna a všechny přívody páry, vody, elektrického proudu a kanalizace.
Ani náš pivovar se nevyhnul poškození při bombardování Brna v roce 1944.
1948
Než se pivovar stačil vzpamatovat z válečných škod, přišla další rána. Komunistický puč a znárodnění. A pro Starobrno velkou ránu. Dlouhá léta se do pivovaru neinvestovalo téměř nic nebo jen velmi málo peněz, což se podepsalo na jeho celkovém stavu i výrobě piva.
Na několik květnových dnů roku 1949 se řízení pivovaru ujali mládežníci – probíhala totiž celorepubliková akce vedená komunisty.
1960
Horácké pivovary, Středomoravské pivovary a Slovácké pivovary — tyto tři národní podniky se od 1. července 1960 sloučily do národního podniku Jihomoravské pivovary. Jeho ředitelství? Pochopitelně sídlilo ve Starobrně.
Takhle vypadala výroba ve Starobrnu v 70. letech.
1989
Zvoníme klíčema a Starobrno se znovu vrací jako soukromý podnik. V lednu 1990 se totiž oddělil od Jihomoravských pivovarů a po kuponové privatizaci v roce 1992 se ze státního podniku stává akciová společnost.
Ze staveniště nové lahvovny byl skvělý výhled na pivovar.
1992
Pivovar byl po dlouhých letech války a socialismu vyčerpaný. Novou vzpruhu a oživení mu dala rakouská pivovarnická skupina BBAG, jejíž součástí se v roce 1992 Starobrno stalo. Modernizace pivovaru mohla začít!
Takhle se nám pracovalo ve Starobrnu v první polovině 90. let
1998
Spojení s Rakušany bylo trefou do černého. Starobrnu se po 60 letech zase skvěle daří. Získává například titul Pivovar roku 1998 a drží si pozici šestého největšího pivovaru v republice. Jeho podíl na českém trhu dosahuje 4 %. To je v porovnání s rokem 1994 téměř dvakrát tolik!
tajemství dobré nálady :))
2003
Nové tisíciletí nám přináší ještě jednu změnu – kupuje nás nadnárodní koncern HEINEKEN. A naším majitelem je dodnes.
2008
Traduje se, že varna je srdcem každého pivovaru. A nové varny se dočkalo i Starobrno. Sládci v ní pivo vaří tradičními a ověřenými postupy. Aby ti každá várka chutnala stejně skvěle.
I tento pohled na varny s pivem se ti naskytne, když přijdeš na exkurzi do Starobrna.
2010
Jeden milion hektolitrů! Pokořili jsme magickou hranici uvařených hektolitrů piva za kalendářní rok. Rekord padl 28. prosince. Slavnostně si připíjíme – jak jinak než naším Starobrnem.
Linka zvládá naplnit XXX lahví za hodinu. Je to fofr!
2012
Zaměřujeme se na kvalitu. Sládci začínají používat unikátní membránový mikrofiltr. Sudové a lahvové pivo tak můžeme vyrábět i nepasterizované – nemusíme ho zahřáté rychle zchlazovat. Díky tomu si Starobrno vychutnáš ještě více!
Scezovací panel ve varně.
2022
Pivovar slaví 150. narozeniny! Na přání jsme milovníkům Starobrna vyrobili extra hořký ležák Bitr. A je to speciálka: čtyřikrát chmelený, z českých surovin a dozrává v našem historickém sklepě – mrkni nahoru na dataci číslo jedna.
Při výrobě Bitra používáme tři druhy výhradně českých chmelů.